Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

26 grudnia 2021 r.
21:32

Prezydent patronem międzynarodowej drogi, ale... niekoniecznie całej Via Carpatii

Wicepremier Jarosław Kaczyński na otwarciu nowych części S19 i nazwaniu Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego
Wicepremier Jarosław Kaczyński na otwarciu nowych części S19 i nazwaniu Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego (fot. Jacek Szydłowski)

Szlak transportowy przebiegający przez siedem państw otrzymał patrona, a został nim Lech Kaczyński. Czy faktycznie cała Via Carpatia jest imienia prezydenta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja. To kraje przez które przebiega powstający korytarz transportowy nazwany Via Carpatia. Szlak łączy Kłajpedę z greckimi Salonikami. W Polsce częścią trasy jest budowana S19 – ekspresówka na terenie trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Jakiś czas temu inwestycja mocno przyśpieszyła i oddawane są kolejne jej części. Tak właśnie stało się 16 grudnia, kiedy kierowcy mogli pojechać nowymi fragmentami S19. To cztery odcinki drogi między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego. Kierowcy mają już do dyspozycji około 47 km nowej trasy i oznacza to, że niemal całą drogę od Lublina do granicy z Podkarpaciem można pokonać ekspresówką.

Na oficjalne otwarcie drogi zjechali się najważniejsi politycy PiS z wicepremierem, prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. Jego obecność nie była przypadkowa, bo droga tego dnia otrzymała patrona – Via Carpatia imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– Lech Kaczyński dążył do integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej i ta droga jest jednym z tego elementów – mówił Jarosław Kaczyński. – Początkowo mówiono przede wszystkim o energetyce, ale później także o drogach, o infrastrukturze. Dziś istnieje plan na przeszło 600 mld euro, żeby stworzyć z Międzymorza pewną całość. Ta droga jest elementem tego planu – uzupełnił.

– Prezydent Lech Kaczyński był inicjatorem budowy korytarza komunikacyjnego łączącego państwa Europy Wschodniej na osi północ-południe (Via Carpatia). W 2006 r. w Łańcucie cztery kraje – Polska i Węgry wraz z Litwą i Słowacją podpisały deklarację, która dała formalny początek tej inicjatywie. Realizacja projektu stanowi bardzo ważny element międzynarodowego systemu drogowego. W kwietniu 2019 r. w Łańcucie odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem ministrów ds. transportu 10 krajów – członków projektu Via Carpatia. Obecnie członkami inicjatywy jest już 11 krajów – dodaje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Napisaliśmy do resortu w sprawie nazwy drogi. Jako że to „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” chcieliśmy wiedzieć, czy jest to oficjalna nazwa. Dopytywaliśmy także o to, czy faktycznie cała – przebiegająca przez siedem państw – droga ma patrona. Zapytaliśmy także o to, czy strona polska uzgodniła to z zagranicznymi sąsiadami.

Szymon Huptyś odpowiedział nam, że nazwa „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” jest zwyczajowa i została umieszczona na tablicach przy drodze ekspresowej S19 na terenie Polski. W formalnych dokumentach droga ta będzie nadal określana jako S19 (np. w rozporządzeniu w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych). Nazwy zwyczajowe otrzymały także m.in. A2 „Autostrada Wolności” i S8 „Trasa Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.”.

Dodaje także, że jako nazwa jest zwyczajowa i dotyczy to tylko „dziewiętnastki” na terenie naszego kraju, to „nie było wymogu konsultowania jej z państwami sąsiednimi”.

O sprawę zapytaliśmy także ambasady Węgier i Bułgarii w Polsce. Skontaktował się z nami przedstawiciel tej pierwszej. Przekazał, że na Węgrzech nie ma zwyczaju nazywania dróg, ale ambasada zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce tak się dzieje i nie ma nic przeciwko. Jako, że na Węgrzech dróg się nie nazywa, to Via Capratia nie będzie tam miała prezydenta za patrona.

Zobacz także zdjęcia: Otwarcie S19 od Kraśnika do Janowa Lubelskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium